Ιστορικός και κριτικός της τέχνης ο Ντένης Ζαχαρόπουλος είναι μία προσωπικότητα διεθνούς εμβέλειας στο χώρο των Γραμμάτων και των Τεχνών που έρχεται να πλαισιώσει και να συνδράμει με τις γνώσεις, την εμπειρία και το κύρος του το έργο του Οργανισμού Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων.
Ο Ντένης Ζαχαρόπουλος αναλαμβάνει Σύμβουλος Διοίκησης και Οργάνωσης στους τομείς των Πολιτιστικών και των Εικαστικών, στους υπευθύνους της Δημοτικής Πινακοθήκης και των άλλων Μουσείων και Πολιτιστικών χώρων.