Η εταιρία Speiron είναι η πρώτη luxury food εταιρία στην Ελλάδα και ιδρύθηκε το 2006 από τον entrepreneur και connoisseur ελαιολάδου Γιώργο Κολλιόπουλο.
Παράγει το λ /lambda/ ultra premium olive oil, το πρώτο luxury ελαιόλαδο στον κόσμο, κάνοντας εξαγωγές σε 5 χώρες.
Απόφοιτος του Λεοντείου Λυκείου Πατησίων (1984), ο Γιώργος Κολλιόπουλος σπούδασε Νομικά. Έχει δώσει ομιλίες στο TEDxAueb, σε πανεπιστήμια και σε σχολεία, είναι mentor στο δίκτυο Μentoring Γυναικείας Επιχειρηματικότητας iforU το οποίο υποστηρίζεται από την Αμερικάνικη Πρεσβεία και αρθρογραφεί τακτικά.
Τέλος, έχει βραβευτεί για την επιχειρηματική του δράση από τα Επιμελητήρια Στερεάς Ελλάδας.