ΓΕΙΑ ΣΟΥ, ΧΡΗΣΤΟ!
(Μια συνάντηση φίλων του Χρήστου Βακαλόπουλου)
“Η ζωή είναι υπόθεση καλών η κακών παρεών”
Χρήστος Βακαλόπουλος
Οπως το διαβάσαμε…
Στις 29 Ιανουαρίου 2018, ακριβώς 25 χρόνια μετά την εκδημία του και ώρα 20:00, στο ΦΙΛΙΟΝ (Σκουφά 34, Κολωνάκι).
Αν ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΒΑΚΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ήταν μαζί μας θα γελούσε σκωπτικά και θα μας έλεγε: «Αφήστε την πλάκα. Ένας θάνατος είναι μόνο. Πέστε, ένα… γεια σου… να τελειώνουμε!»
Φέτος, 25 χρόνια μετά ή ένα τέταρτο του αιώνα -για να δώσουμε το πρέπον βάρος στο εγχείρημα- θα συναντηθούμε παλιοί και νέοι φίλοι του και θα μιλήσουμε, θα θυμηθούμε ιστορίες, θα ακούσουμε τραγούδια και γενικά θα προσπαθήσουμε να σκεφτούμε «πώς θα ήταν αν ο Χρήστος υπήρχε εδώ μαζί μας…».Στην εκδήλωση συμμετέχουν:
Λεωνιδας Κακαρογλου (ποιητής), Αντώνης Κιούκας Andonis Theocharis Kioukas(σκηνοθέτης), Αλέξης Κυριτσόπουλος (ζωγράφος-σκηνογράφος), Όλια Λαζαρίδου Olia Lazaridou (ηθοποιός-σκηνοθέτις), Κώστας Λιβιεράτος (συγγραφέας-εκδότης Εκδόσεις Αλεξάνδρεια), Μάριος Π. ΠαπαγεωργίουMarios Papageorgiou (σκηνοθέτης-κριτικός κιν/φου), Νίκος Δ. Τριανταφυλλόπουλος (φιλόλογος), Σταύρος Τσιώλης (σκηνοθέτης), Γιώτα Φέστα Yiota Festa (ηθοποιός-σκηνοθέτις), τραγούδι: Ζαφειρώ Χατζηφωτίου (υψίφωνος). Συντονίζει ο Θέμης Ροδαμίτης Themis Rodamitis
Τα βιβλία του Χρήστου Βακαλόπουλου θα διατίθενται στην εκδήλωση από τις εκδόσεις Εστία.