Με μεγάλη μας χαρά πληροφορηθήκαμε για μία ακόμη υποψηφιότητα στα φετινά βραβεία βιβλίων των καταστημάτων Public.
Αφορά στον απόφοιτό μας Στέλιο Χουρμουζιάδη, ο οποίος είναι υποψήφιος με την ποιητική του συλλογή Βερολίνο-Βρυξέλλες, που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Περισπωμένη.
Για να ψηφίσετε τον Στ. Χουρμουζιάδη πατήστε εδώ.
Λίγα λόγια για τον συγγραφέα:
Ο Στέλιος Χουρμουζιάδης γεννήθηκε στην Αθήνα το 1973. Είναι διπλωμάτης. Έχει σπουδάσει Νομικά (ΕΚΠΑ), ιταλική φιλολογία (ΑΠΘ) και μεταφρασεολογία. Μεταφράζει λογοτεχνία από τα αγγλικά, τα γαλλικά, τα γερμανικά, τα ιταλικά και τα ισπανικά. Προσφάτως μετέφρασε, μαζί με τη Νατάσα Λάμπρου, μια επιλογή ποιημάτων από το έργο του Χιλιανού ποιητή Ραούλ Σουρίτα (εκδόσεις Γαβριηλίδης, 2017). Η πρώτη ατομική ποιητική συλλογή του με τίτλο Βερολίνο-Βρυξέλλες κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Περισπωμένη (2017) (diastixo.gr).
Η παρουσίαση της ποιητικής συλλογής στον Ιανό: