Σημαντική διάκριση του αποφοίτου Βαγγέλη Τζερτζίνη στο διεθνή διαγωνισμό φωτογραφίας “Moscow International Foto Awards”, καταλαμβάνοντας την 1η θέση στην κατηγορία Personal Portfolio με χιλιάδες συμμετοχές από 85 χώρες. Ο ίδιος μας λέει λίγα λόγια για το συγκεκριμένο έργο με τίτλο: Sea-e-scapes of Greece. 2014-2016.
The years of crisis: “Η αφορμή γι’ αυτό το project ήταν η πρωτοφανής κρίση που ξέσπασε στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια που με άγγιξε προσωπικά και επαγγελματικά. Η σειρά αυτή των φωτογραφικών έργων είναι η αλληγορική αποτύπωση μιας σκληρής μα και παράξενης πραγματικότητας. Η οπτική επαφή με το υγρό στοιχείο λειτουργεί ψυχαναλυτικά και γίνεται αφορμή μιάς εικονικής απόδρασης. Σκέψεις ασπρόμαυρες, ιδεατές συνθήκες διαβίωσης, διέξοδα-αδιέξοδα, βίαιες αλλαγές στη καθημερινή μας ζωή συνθέτουν το σκηνικό μιας νέας καθημερινότητας που πρέπει να διαχειριστούμε”.
Η ολοκληρωμένη σειρά των 50 περίπου έργων θα εκτεθεί στην Αθήνα στο νέο χώρο τέχνης “ε30 artspace” στην οδό Ευριπίδου 30 από 1-15 Οκτωβρίου.
Περισσότερες πληροφορίες: http://e30artspace.weebly.com