Τα «άλλα, μεγαλύτερα, διαφορετικά, σημαντικότερα προβλήματα», αυτή η τόσο διαδεδομένη στάση ζωής, είναι ουκ ολίγες φορές η πηγή της αδράνειας, της οκνηρίας και της ολιγωρίας. Η σημασία αυτής της διαπίστωσης -τουλάχιστον- διπλασιάζεται, όσον αφορά στις περιπτώσεις που τα προβλήματα δεν απαιτούν κάποια τρομακτικά πολύπλοκη ή δυσεπίτευκτη λύση, αλλά μπορούν μέσω μίας σειράς συντονισμένων δράσεων και οργανωμένων προσώπων να μειωθούν, έπειτα να ελαχιστοποιηθούν και, ει δυνατόν, να εξαλειφθούν κιόλας.
Η “Φωτεινή Κυψέλη” είναι μιας μορφής πεμπτουσία της φράσης “από τη θεωρία στην πράξη”. Ο Κώστας Ζαμπέλης, απόφοιτος της Λεοντείου και γνήσιος Κυψελιώτης, αποφάσισε να βρει τον τρόπο ν’ αλλάξει προς το καλύτερο την αισθητική της περιοχής του και να της προσδώσει εντονότερο αίσθημα ασφάλειας. Η προσωπική του πρωτοβουλία με τα πολλά εξελίχθηκε, αγκάλιασε όλο και μεγαλύτερο αριθμό ατόμων, καταλήγοντας να εντάξει στο ενεργητικό της μέχρι και επαγγελματίες σε θέματα φωτισμού. Άλλωστε, όπως η ίδια η ομάδα υποστηρίζει, το φως στην είσοδο μίας πολυκατοικίας σταδιακά θα γίνει φως στην είσοδο περισσότερων πολυκατοικιών, έπειτα το φως θα υπάρχει και στις βιτρίνες των μαγαζιών και ολόκληρη η περιοχή θα έχει ήδη αλλάξει.
«Θέλω φως στους δρόμους και ασφαλή πεζοδρόμια και ο φοιτητής του Πολυτεχνείου και της ΑΣΟΕΕ να ψάξει πάλι για σπίτι δίπλα στη σχολή του, δηλαδή στην Κυψέλη.»