13 Ιουνίου 1954.τα εγκαίνια του υδροηλεκτρικού σταθμού Λούρου της ΔΕΗ, ένα από τα πρώτα έργα της Δημόσιας Επιχείρησης Ηλεκτρισμού που έγινε στο πλαίσιο των Ιταλικών πολεμικών επανορθώσεων.
….Δύο παλιοί συμμαθητές Λεοντιδείς : 67 χρόνια μετά αλλάζουν τα δεδομένα – ο Σταθμός του Λούρου που συνεχίζει να δίνει ρεύμα στο σύστημα έχει πλέον μια άλλη σημασία. Ένα μικρό υδροηλεκτρικό έργο που τροφοδοτεί με ρεύμα, προστατεύει τον περιβαλλοντικό πλούτο της περιοχής αλλά και το φυσικό αγαθό που είναι το νερό «μπλέκει» με τα big data και το cloud computing.
Όταν ο μικρός υδροηλεκτρικός σταθμός του Λούρου συναντά τα big data και το cloud computing