To reunion των αποφοίτων ενός σχολείου αφορά αποκλειστικά και μόνον τους αποφοίτους. Εκτός αν πρόκειται για ιστορικά σχολεία, με μεγάλη ιστορία, απ’ όπου έχουν αποφοιτήσει άνθρωποι που ήδη έχουν κάνει τη δική τους ξεχωριστή πορεία στη διαδρομή που διάλεξαν. Και όταν αυτά τα σχολεία λειτουργούν με τρόπο που διαμορφώνει, πολιτιστικά και πολιτισμικά, όχι μόνο όσους φοιτούν στις αίθουσές του. Ενα τέτοιο σχολείο είναι το Λεόντειο (με τα δύο παραρτήματα, στη Νέα Σμύρνη και στα Πατήσια). Η ιστορία αυτού του σχολείου ξεπερνά τα 150 χρόνια.