Η συναπόφοιτος Ελεάννα Μαρτίνου μας ενημερώνει :
ΕΙΚΑΣΤΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙ – ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΠΟΜΠΗΙΑ
Με αφορμή τις τοιχογραφίες της Πομπηίας, θα δοκιμάσουμε να αποτυπώσουμε τα συναισθήματα και τον κόσμο της φαντασίας με χρώμα! Θα μελετήσουμε τη χρωματική γκάμα και τις τεχνικές της εποχής, σύμφωνα με ντοκουμέντα του Πλίνιου του Πρεσβύτερου «Περί της Αρχαίας Ελληνικής Ζωγραφικής», θα ζωγραφίσουμε με σύγχρονο τρόπο και μικτές τεχνικές, θα δημιουργήσουμε το δικό μας χάρτη-mobile της πόλης στις τρεις διαστάσεις και θα εμπνευστούμε για προσωπικές ευχετήριες κάρτες. Έναρξη 17 οκτωβρίου
Ελεάννα Μαρτίνου, Εικαστικός
http://www.pyrna.gr/ergastiria/eikastiko-ergastiri-anazitontas-tin-pompiia