Υποψήφια στα βραβεία βιβλίων των καταστημάτων Public είναι η απόφοιτή μας, Αυγή Βάγια, στην κατηγορία Ελληνική Παιδική Λογοτεχνία με το βιβλίο της Ο Κουραμπιές Γιεσγιές, που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Διόπτρα.
Για να ψηφίσετε την Αυγή, πατήστε εδώ.
Σύνοψη του βιβλίου:
Ο Κουραμπιές Γιεσγιές κάπως τα καταφέρνει και δεν είναι ποτέ ο εαυτός του! Λέει πάντα yes και περιμένει υπομονετικά να στολιστεί με κάθε λογής γαρνιτούρες, με αποτέλεσμα να μην τον αγοράζει κανείς!
Μια μέρα, οι φίλοι του –τα άλλα γλυκά–, αποφασισμένοι να τον βοηθήσουν, ενώνουν τις δυνάμεις τους και μέσα σε μια νύχτα τον ξαναφτιάχνουν από την αρχή!
Μια «λαχταριστή» ευκαιρία για να μάθουν τα παιδιά ότι στα απλά πράγματα κρύβεται συνήθως η μεγαλύτερη ομορφιά· η ομορφιά τού να αγαπάει κάποιος τον εαυτό του γι’ αυτό που είναι..